Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > UNESCO v Ústeckém kraji: Kulturní a přírodní dědictví

UNESCO v Ústeckém kraji: Kulturní a přírodní dědictví



Vyvěšeno: 17. 7. 2024
Sejmuto:
Evidenční číslo: 38-2024

zatec-102192_640.jpgUNESCO v Ústeckém kraji: Kulturní a přírodní dědictví

Ústecký kraj se nachází v severozápadní části České republiky a je známý svým bohatým kulturním a přírodním dědictvím. Tento region je domovem několika významných památek, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, a to díky své unikátní historické hodnotě a přírodní kráse.

Za světové dědictví se označují nejrůznější kulturní a přírodní památky po celém světě, které byly pro svou unikátnost vybrány organizací UNESCO a přijaty na Seznam světového dědictví. Na celé planetě je rozmístěno přes tisíc památek, které jsou zapsány na tomto seznamu světového dědictví UNESCO. Na území České republiky najdete 17 těchto památek, v Ústeckém kraji se nachází dvě z nich.

Ústecký kraj je známý svou průmyslovou historií, která sahá až do 19. století. V této době se oblast stala centrem těžby uhlí, výroby skla a chemického průmyslu. Mnohé z těchto historických průmyslových staveb a infrastruktury mají dnes vysokou kulturní hodnotu a některé z nich se dostaly do povědomí UNESCO.

Památky UNESCO v Ústeckém kraji

Krušnohoří/Erzgebirge

  • Přes 800 let utvářená krajina průmyslových památek, ležící v příhraniční oblasti mezi německou spolkovou zemí Sasko a severními Čechami. Tato oblast byla v roce 2019 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO díky své bohaté hornické historii, která sahá až do středověku. Krušnohoří je příkladem regionu, kde těžba stříbra, cínu a dalších kovů hrála klíčovou roli v rozvoji místní ekonomiky a kultury. Hornická činnost zde zanechala množství technických památek, dolů, hutí a historických budov, které svědčí o důmyslnosti tehdejších inženýrů a řemeslníků.
  • Na seznam z tohoto významného historického regionu se dostalo celkem 22 lokalit, z nichž 17 se nachází v Sasku a 5 na území České republiky. Na české straně se jedná o hornické krajiny Jáchymov, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Krupka, Mědník a Rudou věž smrti.

Žatec a krajina chmele

  • Město Žatec, ležící v severní části Ústeckého kraje, bylo v roce 2023 zapsáno na seznam UNESCO díky své jedinečné historii spojené s pěstováním a zpracováním chmele. Žatec je světově proslulý svou produkcí kvalitního chmele, který je klíčovou surovinou pro výrobu piva.
  • Zapsanou památku tvoří krajina s chmelnicemi a vesnicemi Trnovany a Stekník včetně stejnojmenného zámku a historické centrum Žatce spolu s jeho průmyslovou čtvrtí z 19. století, ve které je největší koncentrace staveb spojených se zpracováním chmele a obchodováním. V krajině se nachází budovy sloužící k sušení, balení, certifikaci a skladování chmele až po části historické dopravní sítě silnic, železnice, řeky Ohře a dalších vodních toků.

Možnými kandidáty do UNESCO je historická pevnost Terezín, která usiluje o zařazení na Seznam světového kulturního dědictví. V letech 2009 až 2015 proběhla rozsáhlá rekonstrukce pevnostního areálu, spojená s vytvořením nových návštěvnických expozic. Pokud se Terezín dostane na Seznam UNESCO, stane se třetí památkou z Ústeckého kraje s tímto prestižním oceněním.

Ochrana památek zapsaných na Seznam UNESCO vyžaduje pečlivou správu a spolupráci mezi místními orgány, odborníky na kulturní dědictví a komunitou. Ústecký kraj se aktivně podílí na ochraně těchto významných lokalit a podporuje projekty zaměřené na jejich obnovu a prezentaci.

Status UNESCO přináší řadu výhod pro region. Nejen že zvyšuje povědomí o kulturních a přírodních památkách, ale také podporuje cestovní ruch a ekonomický rozvoj. Místní komunity mají možnost získat finanční prostředky na údržbu a obnovu památek, což přispívá k udržitelnému rozvoji.

Ústecký kraj je bohatý na kulturní a přírodní dědictví, které je mezinárodně uznávané a chráněné. Památky UNESCO v této oblasti jsou svědectvím o bohaté historii, technické zručnosti a kulturní identitě regionu. Díky nim se Ústecký kraj stává důležitým místem na mapě světového dědictví, které láká návštěvníky z celého světa a přispívá k udržitelnému rozvoji a ochraně kulturního dědictví pro budoucí generace.

Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
VUHU a.s., Most 

Zdroje:

https://www.unesco-czech.cz/
https://www.zatec-and-the-landscape-of-saaz-hops.com/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hornick%C3%BD_region_Erzgebirge/Kru%C5%A1noho%C5%99%C3%AD


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 19. 07. 2024 6:53