Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 25. března - Hodina Země

25. března - Hodina Země



Datum konání:
25.3.2024

def-j96tc-1200x630.jpg25. března - Hodina Země

Kampaň Hodina Země se koná vždy poslední březnovou sobotu (až na výjimky kvůli Velikonocům) a stala se jedním z největších hnutí za životní prostředí na světě, do kterého se zapojují miliony lidí ve více než 180 zemích a územích. Vůbec poprvé se tato akce konala v roce 31. března 2007 v Austrálii, kdy přes 2,2 miliónu domácností a firem v Sydney vypnulo na hodinu světla. Od té doby se stala katalyzátorem pozitivního dopadu na životní prostředí a díky využití síly lidí dokonce řídí zásadní legislativní změny.

Domácnosti, podniky i veřejné instituce a zejména významné kulturní památky při ní po dobu jedné hodiny, vždy od 20.30 do 21.30 místní času, vypínají své osvětlení a elektrické spotřebiče, na podporu zvýšení informovanosti o změnách klimatu.

Organizuje ji přední světová ochranářská organizace World Wildlife Fund, která působí ve 100 zemích a podporuje ji více než jeden milion členů ve Spojených státech a téměř pět milionů celosvětově. Jedinečný způsob práce WWF spojuje globální dosah se základem ve vědě, zahrnuje akce na všech úrovních od místní po globální a zajišťuje poskytování inovativních řešení, která splňují potřeby lidí i přírody.

Obce tradičně při Hodině Země zhasínají veřejná osvětlení, nasvícení památek a veřejných budov. Dávají tak symbolicky najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Že si uvědomují, že klimatická krize se týká nás všech a je nutné ji řešit.

Připojte se také k letošnímu ročníku největší celosvětové kampaně na ochranu klimatu. Přihlašování bude možné od poloviny února 2024 na www.hodinazeme.cz

Města i menší sídla mají velmi významnou roli při naplňování závazků EU, a tedy i ČR, snížit minimálně o 55 % evropské emise skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. Neobejde se to bez velkého úsilí a velkých investic do využívání obnovitelných zdrojů, úspor energie v budovách a přípravy strategických plánů pro dosažení uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2050. Téma ochrany klimatu a odklonu od fosilních paliv se zásadně týká a bude týkat i vaší obce...

https://www.enviweb.cz