Mezinárodní den tygrů připadá na 29. července. Slaví se od roku 2010 a má připomínat to, že tyto největší kočkovité šelmy jsou ohrožené a v přírodě výrazně ubývají, některé druhy těchto impozantních zvířat jsou už vyhubené.
Tygr (Panthera tigris) je kočkovitá šelma. Ze současných kočkovitých šelem je největší a díky tmavým pruhům na zlatožluté či rudohnědé srsti si ho s jiným zvířetem těžko spletete. Hlavní kořistí tygra jsou velcí sudokopytníci. Obývají různé biotopy, od tropických lesů, přes stepi a mokřady až k severským tundrám.
Za posledních sto let klesal počet tygrů žijících ve volné přírodě děsivou rychlostí. Pokud jich bylo v roce 1920 odhadováno na 100.000 kusů, v současnosti žije na Zemi jen asi 4.000 tygrů, jejichž výskyt se snížil na 7 % svého původního teritoria. Tygr je klasifikován IUCN jako ohrožený druh.
Rozeznáváme 9 poddruhů tygrů. 3 z nich jsou již zcela vyhubeni – tygr jávský, kaspický a balijský. Zbylým šesti poddruhům již také delší dobu hlasitě zvoní umíráček. Mezi nejohroženější patří tygr ussurisjký (amurský) a tygr čínský.
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30